Vánoční kouzlo nebo iluze?

Tak tu máme prosinec a já už se zase ladím do vánoční pohody. Pro většinu lidí je spouštěcím momentem když v rádiu zaslechnou poprvé zahrát Last Christmas. Mám jí taky ráda, ale v tomhle jsem vlastenec a mně Vánoce spouští Alžbětínská serenáda od Karla Gotta. No a právě dneska jsem ji ráno slyšela v rádiu a zaujal mě její text: „ Zákon lásky člověku káže dávat a brát.“ A to mě přeneslo k otázce dárků. Zajímalo by mě, jak to máte s dárky vy? S dáváním, příjímáním, očekáváním. Já za sebe souzním s tím, že dárků nemusí být hromada, ani drahé. Pro mě je důležité to, že vám je někdo dá ze srdce nebo alespoň s myšlenkou k Vám. Teda ne myšlenkou: „ Ježiš co tý Pavle mám koupit.“ Tak to radši žádný dárek než „nějaký“J.

Jednou, když jsem byla na představení Čtyři dohody od Jardy Duška, tak řekl moc hezkou věc. Že Toltékové si dávají dárky tak, že nikdo neví, od koho dárek dostal, že ten dárek se dává tajně. Mě to přijde vážně skvělý. Odpadnou všechny ty strachy, co mi kdo dal. Odpadne očekávání, co by mi měl kdo koupit. Odpadnou výčitky, že Vám dal někdo dražší dárek než Vy jemu. A nebo taky to, že Vy víte, že Vám někdo koupí drahý dárek, ale Vy nemáte tolik peněz, abyste mu koupili podobně drahý. A třeba nemáte žádné výčitky, že jste koupili dárek podle svých možností nebo jste prostě jen chtěli takový koupit, ale víte, že byl od srdce a pak Vás třeba zamrzí reakce toho, kdo dárek přijímá. Je vážně tolik situací, které se kolem dávání a příjímání dárků objevuje, až se tomu musí člověk usmát.

Někde na internetu jsem četla, že v současném uspěchaném světě je potřeba alespoň jednou za rok zapomenout na všechny starosti a vynahradit sobě i svým blízkým nějakým způsobem nedostatek času a pozornosti, a právě Vánoce se prý považují za nejlepší příležitost. A právě také dárky. Původně ale dárky s Vánoci vůbec nesouvisí. Mají zcela jiný význam. Klid, pohodu, radost, oslavy, které se váží ke slunovratu. A dnes bychom si tam mohli přidat – VĚDOMĚ strávený čas s rodinnou a blízkými.

Pokud Vám to nejde jindy v roce, možná se na to zkuste naladit alespoň v tomto čase a opravdu prožijte čas se svými blízkými. A třeba se vám to zalíbí a přenesete si to i mimo vánoční svátky.

Možná někdy úplně stačí vřelé objetí a přijetí než hromada dárků pod stromkem.

Krásný vánoční čas,

Pavla